MAG AME SAK

 

HABERLEŞME

                                                                           

Makaleler

TRAC ve MAG Toplantısı Muğla Seydikemer’de Yapıldı

Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken ile yapılmış görüşmeler ışığında Seydikemer İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri ve 16 köyün Muhtarının katılımı ile bir bilgilendirme toplantısı gerçekleşti.

Toplantıda ilk olarak Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) tarafından katılımcılara olası afetler ve acil durumlar sonrasındaki haberleşme kesintilerinin can ve mal kaybının artması sonucunu doğurabileceği, geçmiş deneyimler ışığında anlatıldı. Muğla’da buna önlem olarak Radyo Amatörlüğü (Amatör Telsizcilik) ekseninde gönüllülük temelinde yürütülen çalışma yapıldığından da bahsedilen toplantıda Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Genel Başkanı Aziz Şasa okullarda yaşanacak haberleşme ihtiyaçlarından bahsetti.

 

Toplantıda Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Genel Başkanı ile Milli Eğitim yetkilileri birlikte olası bir depremde okullarda yaşanması muhtemel sorunları canlandırarak bunların okullarda yaratacağı haberleşme ihtiyaçlarını irdeledi. Okullarda yaşanacak sorunların velilere nasıl yansıyacağı ve bunun sonucunda muhtarların hangi taleplerle karşı karşıya kalıp bu taleplerin hangi haberleşme gereksinmelerini yaratacağı tüm katılımcıların ortak analiziyle saptandı. Ortaklaşa varılan analiz ile, olası bir afette okullarda yaşanabilecek acil müdahale yardımlarının istenmesi ve okullardaki öğrencilerin durumu konusunda köylerdeki velilere muhtarlar aracılığıyla bilgi iletilebilmesi için alternatif bir haberleşme ağına gerek olduğu sonucuna varıldı. Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Genel Başkanı bu alternatif haberleşme düzeninin Radyo Amatörlüğü (Amatör Telsizcilik) temelinde nasıl kurulacağını anlattı.

Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti yetkilileri; ” Katılımcılara Amatör Telsizcilik Sınavı 24 Nisan Pazar günü Muğla’da yapılacak. Sınava katılım için son başvuru tarihi 8 Nisan. Ayrıca cemiyetimiz tarafından bu sınava yönelik olarak oluşturulmuş eğitim ortamları bulunmaktadır. Sınava katılmanızı dileriz.”diyerek davette bulundu.

Toplantının ikinci bölümünde MAG AME adına Hüseyin Karadayı tarafından Mahalle Afet Gönüllülüğünün olası afetler ve acil durumlar sonrasında can kurtarma anlamındaki önemi anlatıldı.

Hüseyin Karadayı toplantıda; ” Geçmiş afetler sonrasında yaralıların veya enkaz altında kalanların büyük çoğunluğu yerel halk tarafından kurtarıldı bir gerçektir. Seydikemer gibi birinci derece deprem bölgesinde de bu durum böyle olacak. Yerel halktan oluşturulacak gönüllülerin hafif arama kurtarma konusunda eğitilerek, gerektiğinde ilk müdahale işlemlerinin güvenli şekilde yapılabilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla da sakatlanma ve gereksiz can kayıpları önlenebilecektir.Afet öncesi oluşan Acil durumlarda da ilçeye arama kurtarma ekiplerini gelmesi zaman almakta Sadece itfaiye ile müdahale yapılmaktadır. İlçeye Kurulabilecek yine Seydikemer'de yaşayan gönüllülerden oluşan MAG Acil Müdahale Ekibi müdahalelelerin daha hızlı yapılmasını sağlayabilecektir.Uzun vadede ilçe ve mahallelerinde kurulması düşünülen Mahalle Afet Gönüllüsü ekiplerinin kurulmasında da aktif olarak görev alabilecektir dedi.

Ayrıca; Mahalle Afet Gönüllü yapılanmalarının ayrıca bölgelerinde ağır arama kurtarma gereksinmelerini saptama, dolayısıyla da afetin yaşanmasından ancak belli bir süre sonra farklı noktalardan intikal edecek olan kamusal “Ağır Arama Kurtarma” birimleri (AFAD) ve/veya bu kamusal uzman birimlerle işbirliği içinde çalışan AKUT ve benzeri “Orta veya Ağır Arama Kurtarma” birimlerine kılavuzluk ve destek hizmeti verme işlevini de üstlenecekleri belirtildi. Bunun da can kaybını önleme anlamında yararlı olacağı kaydedildi.

Toplantının sonunda sorulan sorular yanıtlanarak, TRAC ile MAG AME arasındaki işbirliğinin yöresel acil ihtiyaç ve durum bilgilerinin alternatif kesintisiz acil haberleşme ağı üzerinden aktarılması ekseninde yürütüldüğü bilgisi verildi.

Toplantı sonunda Seydikemer İlçe Kaymakamı Muammer Köken ve Seydikemer İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferah San toplantı hakkında bir değerlendirmede bulunarak, ileriki adımların planlanması ve yakın tarihte bu adımların bir proje kapsamı içinde yürütülmesi yönünde bir mutabakat oluşturdular.

Toplantılar sonunda ilçe merkezinde yapılan görüşmeler neticesinde ilk gönüllü kayıtları alınmış ve  önümüzdeki aylar içinde Merkezde kurulacak olan MAG AME ekibinin Eğitimleri gerçekleştirilecektir.

 

Destekçilerimiz

avcilar-belediyesi.pngbakirkoy_belediyesi.gifbeylikduzu-belediyesi-logo.pngcaydegirmeni-logo.pngcerkozkoy-belediyesi.pnggungoren-belediyesi.pngnevada-telsiz.jpgsilivri_belediyesi.gifsuleymanpasa-logo.pngtekirdag-belediye-logo.pngzeytinburnu-belediyesi.gif

Sayaç

Bugün24
Dün59
Bu Hafta83
Bu Ay1584
Toplam123960

Currently are 60 guests and no members online


Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Kanka

KANKA

Kan, Acil Değil

 

Sürekli İhtiyaçtır

 

Sizde Kanka Olun

 

Kan Anonslarını

 

SMS ile Alın

 

SMS ile Verin

 

444 0 491 kankam.org.tr

 

Güngören Belediyesi     Kızılay