Edirne MAG AME sahaya indi

Edirne Haberler Tatbikatlar

Edirne’de Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği (MAG AMEDER) gönüllülere yönelik eğitim süreci başladı. 42 gönüllü sahaya inerek arama kurtarma çalışmalarında kullanılan ekipmanlar konusunda bilgi aldı. MAG AME Edirne Ekip Lideri Enver Dubriçe, afet eğitim merkezinde gönüllülere ekip oluşumu, lojistik, intikal, güvenlik, bina yapı sistemleri, olay yeri yönetimi ve sahaya giriş süreci hakkında bilgi verdiklerini aktardı.
Edirne’de doğal afetler ve felaketlerde görev alacak olan mahalle afet gönüllüleri için eğitim süreci devam ediyor. Gönüllüler saha çalışmaları kapsamında arama kurtarmada kullanılan ekipmanları deneyimledi. Alanlarında profesyonel olacak gönüllülerin eğitim süreci başladı. 1 yıl sürecek eğitim süreci boyunca alanında profesyonel olacak gönüllüler ilk saha deneyimlerini yaşadı.
Ülke genelinde olası depremin ardından arama ve kurtarma çalışmalarını daha etkili şekilde sürdürmek için mahallelerde afet gönüllülerinden oluşan ekipler görev alacak.
Bu kapsamında MAG AMEDER bünyesinde gönüllü olacak ekip alanlarında profesyonel olarak yetiştiriyor. Türkiye’de yaşanan ve beklenen felaketlerin ardından arama-kurtarma faaliyetlerinin önemi bir kez daha ön plana çıktı.
Edirne’de AFAD ve MAG AMEDER iş birliğiyle ‘Mahalle Afet Gönüllüleri’ projesi hayata geçiyor. Olası Marmara depremi sonrasında saha çalışmalarında önemli rol oynayacak arama kurtarma ekiplerinin artırılması için yürütülen proje kapsamında 42 gönüllü uzmanlar eşliğinde eğitim görüyor.

Lütfen sayfayı paylaşın.